Dzielnica Sztuki 798 - czerwony napis
Pekin

Dzielnica Sztuki 798: historia miejsca i 6 galerii, których nie możesz pominąć

on
24 lipca, 2019

Spinnerei w Lipsku, budynek Tate Modern w Londynie… Nie od dziś wiadomo, że sztuka współczesna i postindustrialne przestrzenie mają się ku sobie. Witaj w 798 Art District: jednym z najbardziej ekscytujących miejsc w Pekinie.

Dzielnica Sztuki 798 - czerwony napis

Odwiedzających Dzielnicę 798 wita charakterystyczny czerwony napis.

Kilka słów o historii…

Początki 798 sięgają wczesnych lat 50. ubiegłego wieku:  w odpowiedzi na zapotrzebowanie na wyroby elektroniczne, świeżo utworzona Chińska Republika Ludowa postanowiła zaadaptować obszar rolny na północny wschód od Pekinu na kompleks fabryk. Rząd zwrócił się do NRD z prośbą o pomoc w stworzeniu i realizacji projektu, co zaowocowało zainspirowaną Bauhausem estetyką, gdzie funkcjonalność stawiana jest ponad formę. Charakterystyczne sklepienia łukowe i nachylone pod kątem okna (p. zdjęcie) miały służyć temu, aby do wnętrz dostawało się jak najwięcej światła. Całość nazwano Zespołem Fabryk Numer 718 (nazwy wszystkich wojskowych zakładów przemysłowych w Chinach zaczynały się wówczas od cyfry 7); 798 była największą częścią kompleksu i to od niej nazwę wzięła późniejsza dzielnica sztuki.

Millennium Dance Complex Beijing

Naprzeciwko galerii BTAP mieści się pekiński oddział słynnej Millennium Dance Complex.

Z czasem kompleks podupadł: w latach 90. zamknięto większość fabryk, a budynki stały puste. Jednym z obiektów zainteresowała się pekińska Centralna Akademia Sztuk Pięknych, która w 1995 r. utworzyła tu studio rzeźbiarskie. Sześć lat później do kompleksu zawitała pierwsza prywatna galeria, BTAP (Beijing Tokyo Art Projects), a z czasem zaczęły dochodzić kolejne. Obecnie na terenie 798 funkcjonują dziesiątki galerii komercyjnych oraz non-profit, restauracje, kawiarnie, sklepy z designem i produktami luksusowymi, a nawet oddział jednej z najbardziej prestiżowych szkół tańca na świecie, Millennium Dance Complex z Los Angeles.

Informacje praktyczne

Dzielnica Sztuki 798 znajduje się dość daleko (ok. 18 km) od centrum, tak więc najlepszą opcją jest taksówka (wszystkie zielono-żółte taksówki stosują ten sam cennik i mają zainstalowany taksometr) albo Didi, czyli chiński Uber. Didi oferuje szybkie przejazdy w bardzo dobrych cenach, ale, niestety, aby móc z niego korzystać, trzeba podłączyć do aplikacji chińską kartę debetową lub kredytową (nie wystarczą środki w aplikacji Alipay). Komunikacją miejską dojedziesz tutaj metrem (linią numer 2 do stacji Dongzhimen, wyjście C), a następnie autobusem, najlepiej numer 401 (z dużej stacji autobusowej Dongzhimen do przystanku Dashanzi Lukou Nan, około 25 minut jazdy).

6 galerii, które musisz odwiedzić w 798

1. UCCA

Ullens Centre for Contemporary Art zostało założone przez belgijskich milionerów i kolekcjonerów sztuki, Guya Ullensa i jego żonę Myriam w 2007 roku. Jest to jedna z największych galerii kompleksu i niewątpliwie najbardziej znana w świecie. Z założenia ma przede wszystkim przybliżać Chińczykom sztukę zagraniczną, a osobom z zewnątrz pokazywać lokalnych twórców. Choć sam Guy Ullens, obecnie ponad 80-letni, już od przeszło dwóch lat nie zasiada w zarządzie, jego nazwisko i wypracowana przez lata pozycja galerii nadal przyciągają sponsorów, umożliwiając organizację takich wystaw jak „Picasso. Narodziny geniuszu” czy też zapowiadana na wrzesień tego (2019) roku wystawa Matthiew Barneya (informacje o aktualnych wydarzeniach znajdziesz tutaj: http://ucca.org.cn/en/). Warto odwiedzić także muzealny sklep z designerskimi pamiątkami, m. in. marki odzieżowej Shanghai Tang.

Godziny otwarcia
Pn.: 10.00-18.00 (tę informację warto potwierdzić, godziny otwarcia UCCA w poniedziałki bywają płynne)
Wt.-Niedz.: 10.00-19.00

Bilety: zwykle w przedziale 150-180 RMB (ok. 80-100 PLN) *

Dzielnica Sztuki 798 - UCCA

2. 798 Art Factory

Ta galeria często organizuje wydarzenia we współpracy z zagranicznymi instytucjami, czego doskonałym przykładem jest ostatnia wystawa „Bowie by Mick Rock” (powstała w The Museum of Pop Culture w Seattle i obecnie podróżująca po świecie).

Godziny otwarcia:
Codziennie od 10.00 do 19.00

Bilety (na obecną wystawę): 108 RMB w dni powszednie
120 RMB w weekendy i święta

Dzielnica Sztuki 798 - 798 Art Factory Beijing

3. M Woods

Ta niekomercyjna galeria, działająca na terenie 798 od 2014 roku, początkowa pokazywała kolekcję prywatną założycieli, obecnie natomiast stawia na wystawy czasowe, na których nie brakuje znanych nazwisk. Ich ostatnim przedsięwzięciem jest fantastyczna wystawa prac Lucy Sparrow, brytyjskiej artystki słynącej z rzeźb i instalacji z… filcu. Warto śledzić newsy na stronie internetowej galerii, dostępnej równiej w wersji angielskiej: https://www.mwoods.org/

Godziny otwarcia:
Pon.: zamknięte
Wt.-Czw.: 11.00-19.00
Pt.-Niedz.: 11.00-20.00

Bilety: zwykle ok. 130 RMB (dostępne są zniżki dla studentów)

M Woods Gallery Beijing

Ostatnio M Woods zorganizowała wystawę brytyjskiej artystki Lucy Sparrow, tworzącej rzeźby z filcu.

4. Red Gate Gallery

Red Gate była pierwszą komercyjną galerią sztuki założoną w Chinach: debiutancką wystawę założyciel Red Gate, Australijczyk Brian Wallace, zorganizował w 1989 roku. Galeria początkowo mieściła się w historycznej wieży strażniczej na terenie Zakazanego Miasta, a od kilku lat działa w Dzielnicy Sztuki 798. Red Gate słynie ze swoich rezydencji artystycznych, w których rocznie uczestniczy 40-50 artystów z całego świata. Brian nie zapomina też o lokalnych twórcach: do tej pory najlepsze prace współczesnych artystów chińskich widziałam właśnie w Red Gate. https://www.redgategallery.com/

Godziny otwarcia:
Pn.: zamknięte
Wt.-Niedz.: 10.00-18.00

Wstęp bezpłatny.

Brian Wallace Red Gate Gallery

Brian Wallace z Australii założył pierwszą w Chinach prywatną galerię sztuki.

5. Galleria Continua

Ta międzynarodowa galeria (ma również oddziały w trzech innych miastach: San Gimignano, Les Moulins i Hawanie) słynie z prezentowania sztuki zaangażowanej społecznie: tutaj zobaczysz prace, które dotykają ważnych problemów współczesnych, czego przykładem może być obecna wystawa fotografii marokańsko-francuskiej artystki Leili Alaoui (zmarłej w ataku terrorystycznym w Wagadugu, stolicy Burkina Faso, w 2016 roku), poruszających tematy imigracji i różnorodności etnicznej. Warto śledzić wydarzenia na stronie galerii (a także zapisać się do newslettera): https://www.galleriacontinua.com/

Godziny otwarcia:
Pn.: zamknięte
Wt.-Niedz.: 11.00-18.00

Wstęp bezpłatny.

Galleria Continua Beijing

6. Mansudae Art Museum

Jest to oddział Mansudae Art Studio w Pjongjang (jednej z największych galerii i centrów „produkcji” sztuki na świecie) i pierwsza galeria prezentująca sztukę Korei Północnej poza granicami kraju. Można tu zobaczyć typowo socrealistyczne obrazy i rzeźby (robotnicy przy pracy, żołnierze maszerujący w pochodzie, Kim Dzong Il witający rozradowany tłum, itp.), a także kupić równie unikatowe pamiątki w galeryjnym sklepie. Najciekawsze są zdecydowanie znaczki: wiele z nich przedstawia ostatnie wydarzenia polityczne, np. spotkanie Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem, i w przyszłości może mieć wartość kolekcjonerską. Warto również wypróbować fotel do masażu, który znajduje się przy wejściu do galerii (serio), jest naprawdę świetny. 🙂

Godziny otwarcia:
Pon.: zamknięte
Wt.-Niedz.: 10.00-18.00

Wstęp bezpłatny.

Dzielnica Sztuki 798 - Mansudae Art Museum

Mansudae, czyli typowa socrealistyczna sztuka Korei Północnej i znaczki z Kim Dzong Unem na pamiątkę.

Te galerie moim zdaniem warto odwiedzić w pierwszej kolejności, choć, oczywiście, ciekawych miejsc jest znacznie więcej. Jeżeli ktoś z Was był już w 798 i może coś polecić, to piszcie śmiało! A może znacie inne miejsca na świecie, gdzie poprzemysłowy obszar zamieniono w przestrzeń dla sztuki? Dajcie znać w komentarzach 🙂

 *Wszystkie podane ceny obowiązują w przypadku biletów kupowanych na miejscu (gotówką lub kartą/przez aplikację na telefon). Jeżeli planujesz dłuższy pobyt w Chinach, warto zainstalować aplikację Meituan i sprawdzić, czy nie da się tam kupić biletów na wybraną wystawę – na Meituanie ceny mogą być nawet dwukrotnie niższe (dotyczy to również wejściówek na zajęcia taneczne w Millennium).

TAGS
2 komentarze
 1. Odpowiedz

  Małgorzata

  18 listopada, 2019

  Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, chociażby po to,aby przekonać się,że Pekin to nie tylko Zakazane Miasto, czy Świątynia Nieba.Strefa Sztuki 798 to duży, postfabryczny obszar z mniejszymi i większymi galeriami, sklepikami, kawiarniami, miłe miejsce na spędzenie połowy dnia. Mnie szczególnie zaskoczyły rzeźby z filcu(niektóre monumentalne!) autorstwa brytyjskiej artystki Lucy Sparrow oraz wystawa sztuki współczesnej Korei Północnej, jedna z nielicznych, jeżeli nie jedyna w Chinach.I niech nikogo nie zraża odległość od centrum(chociaż w przypadku Pekinu to mało precyzyjne określenie, bo takich miejsc jest wiele)- taksówki są dostępne i tanie.

  • Odpowiedz

   Kornelia Mulak

   18 listopada, 2019

   Dokładnie tak, warto pokonać tę odległość od centrum. M Woods zawsze organizuje ciekawe wystawy; póki co w ich drugiej lokalizacji, w dzielnicy Dongcheng, trwa świetna wystawa Davida Hockney’a. W koreańskiej Mansudae równie interesujący, co sama galeria jest sklep z pamiątkami: te znaczki ze spotkania Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem za jakiś czas będą miały wartość kolekcjonerską. 😉 Pozdrawiam ciepło!

LEAVE A COMMENT

Kornelia Mulak

Blogerka i podróżniczka, z wykształcenia magister iberystyki. Do tej pory odwiedziła 40 państw. Kontakt pod adresem: kornelia@eventfuljourney.pl

Booking.com