pandy jedzące jabłka w Chengdu
Chiny Praktyczne

Rezerwat dla pand w Chengdu: 7 ciekawostek o pandach, które Cię zaskoczą

on
16 października, 2019

Stolica Syczuanu, Chengdu, to 11-milionowa metropolia, w której atrakcji nie brakuje, na świecie jednak ta nazwa wywołuje jedno skojarzenie: pandy. To właśnie tutaj, niecałe 10 km na północny wschód od centrum miasta, znajduje się światowej klasy rezerwat dla pand, w którym szereg opiekunów i naukowców dba o te niezwykłe zwierzęta każdego dnia, i czemu przyglądać mogą się zwiedzający. Poniżej znajdziesz informacje praktyczne na temat ośrodka, a także listę 7 zaskakujących ciekawostek na temat pandy wielkiej.

Rezerwat w Chengdu, czyli dom pandy wielkiej

Dokładna nazwa rezerwatu to Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding, czyli w wolnym tłumaczeniu Ośrodek Badawczy i Rozrodczy Pandy Wielkiej – jest to gatunek, któremu jeszcze do niedawna groziło wyginięcie, tak więc głównym celem ośrodka jest rozmnażanie pand. Odwiedzający mają możliwość przyglądać się zwierzętom (często z odległości metra) w trakcie karmienia, zabaw i drzemek, największą jednak atrakcją pozostaje wizyta w żłobku, gdzie przez szybę można przyglądać się pandom w wieku od jednego do trzech miesięcy. 🥰 Ponadto na trasie znajduje się przedszkole (dla pand do ok. pierwszego roku życia), kuchnia, gdzie przygotowywane są pandzie smakołyki (tak jest, pandy jedzą nie tylko bambus), a także żłobek i przedszkole dla pandki rudej, czyli mniejszego krewnego pandy wielkiej, który również zamieszkuje rezerwat. Położenie na wzgórzach i pośród naturalnych lasów bambusowych doskonale oddaje warunki życia dzikich pand; pomiędzy poszczególnymi punktami obserwacyjnymi znajdują się alejki otoczone drzewami bambusowymi, ławki i altanki, tak więc jest to też relaksujący spacer. Jak już zobaczysz wszystkie pandy, możesz dowiedzieć się więcej na ich temat w znajdującym się na terenie kompleksu Muzeum Pandy Wielkiej, kupić pamiątki w jednym ze sklepów przy wyjściu oraz zjeść w jednej z restauracji naprzeciwko: po drugiej stronie ulicy znajduje się sporych rozmiarów kompleks restauracyjny oraz centrum turystyczne.

pandka ruda: kolejny mieszkaniec rezerwatu

Rezerwat w Chengdu zamieszkuje także pandka ruda, czyli mniejszy krewny pandy wielkiej.

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: 7:30–18:00 (ostatnie wejście o 17:00)
Restauracje również po 18 zaczynają się zamykać.

Bilety: 55 RMB/os.
ze zniżką (dla studentów do 23. roku życia i dla osób powyżej 60. roku życia): 27 RMB/os.

Dojazd: 1. Komunikacją miejską: metrem do stacji Panda Avenue Station, stamtąd autobusem linii 198 do stacji Panda Base Bus Station (ok. 1-1,5h jazdy z centrum).
2. Taksówką/DiDi (chiński odpowiednik Ubera): najprostszy, najszybszy i wcale nie drogi sposób. Z centrum DiDi kosztuje ok. 30 RMB (ok. 18 zł), taksówka może być o 5-6 juanów droższa. Uwaga: aby móc korzystać z DiDi trzeba posiadać chińską kartę bankową, tak więc najlepiej poprosić o pomoc w zamówieniu DiDi w hotelu (mi zdarzało się też prosić o to przechodniów, Chińczycy chętnie pomagają obcokrajowcom) i zwrócić należność w gotówce.

Czas potrzebny na zwiedzanie: 3 godziny to absolutne minimum! Warto przeznaczyć nawet 5 godzin na spokojne przyglądanie się pandom, to lepsze niż kino.

5 ciekawostek o pandach, które Cię zaskoczą

1. Rozmnażanie

Rozmnażanie pand to skomplikowana procedura: ruja u samic trwa raz w roku przez zaledwie 72 godziny, z czego tylko w 12-24-godzinnym okienku może dojść do zapłodnienia. Poza karczowaniem lasów bambusowych, to właśnie trudności z zajściem w ciążę doprowadziły do uznania gatunku za zagrożony wyginięciem (obecnie jednak pand powoli przybywa). 50% ciąż jest bliźniaczych, pandy jednak najczęściej odrzucają słabsze z młodych i oddają się opiece nad tylko jednym dzieckiem.

panda w trakcie drzemki

Pandom nie spieszy się do spółkowania: drzemanie i bambus są znacznie ciekawsze.

2. Najmniejsze noworodki wśród wszystkich ssaków

Młode pand w momencie narodzin ważą zaledwie 100 gramów! Waga samic to średnio 100 kg, co czyni ich młode najmniejszymi w stosunku do wielkości matek wśród wszystkich ssaków.

3. Pandy rodzą się ślepe i bez futra

Nowo narodzone pandy nie mają w ogóle futra, przez co nie są w stanie regulować temperatury własnego ciała. Matka od razu bierze młode w usta, aby było im ciepło i by czuły się bezpiecznie. Pandy rodzą się ślepe i otwierają oczy dopiero po ok. trzech tygodniach.

małe pandy

W rezerwacie w Chengdu można również oglądać pandy w wieku do trzech miesięcy.

4. Problemy z wypróżnianiem

Małe pandy nie są w stanie same się wypróżniać: dopóki tego nie udowodniono, często młode narodzone w niewoli umierały na zaparcia. W ośrodkach takich jak ten w Chengdu opiekunowie pomagają pandom w wypróżnianiu się, delikatnie opukując ich odbyt nawilżoną gąbką (i naśladując tym samym lizanie matki).

5. Chleb dla pand

Choć bambus stanowi 99% pożywienia pand, w ośrodkach, w których zajmują się nimi ludzie, otrzymują one również jabłka (ok. 300 g dziennie) i tzw. chleb dla pand (1 kg/dzień). „Chleb” przygotowywany jest przez opiekunów z mieszanki kukurydzy, ziaren soi, ryżu, owsa, pszenicy, oleju roślinnego, minerałów i witamin. Najpierw ziarna są prażone, aby usunąć z nich wilgoć, a następnie wszystkie składniki umieszczane są w foremkach i gotowane na parze. Pandy ponoć bardzo cenią sobie takie urozmaicenia w diecie – na moich oczach aż wyrywały sobie jabłka z pyska. Oczywiście, w ramach zabawy, czyli tak uroczo, jak tylko pandy potrafią. 😊 Tutaj możesz zobaczyć filmik pokazujący trzy pandy w trakcie karmienia chlebem:

https://www.youtube.com/watch?v=6osaT39JfvQ

6. Pandy mają szósty palec

W jedzeniu bambusa pandom pomaga tzw. pseudokciuk, zwany również szóstym palcem: jest to wyrośl kostna na wewnętrznej stronie przednich łap, która pomaga w trzymaniu bambusowych pędów (pandy jedzą też liście bambusa, ale to właśnie pędy lubią najbardziej).

7. Pandy muszą jeść ogromne ilości bambusa

Pandy ewolucyjnie są przystosowane do diety mięsożernej: ich układ pokarmowy jest krótki i nie jest w stanie przyswoić więcej niż 20-25% wartości odżywczych z bambusa, który uwielbiają. Dlatego też, aby pozyskać wystarczająco dużo składników odżywczych, panda dziennie spożywa do 40 kg liści i pędów, co przekłada się na 16 godzin spędzonych na jedzeniu każdego dnia!

matka panda z dzieckiem

Przerwa na posiłek: każdy moment jest dobry na jedzenie bambusa, również czas zabawy z dzieckiem. Tu: w przedszkolu dla pand.

Czy Was pandy zachwycają tak, jak mnie? Które ciekawostki najbardziej Was zaskoczyły? Dawajcie znać w komentarzach! 😊

K.

TAGS
RELATED POSTS
4 komentarze
 1. Odpowiedz

  Karolina

  16 października, 2019

  Urocze 🙂 najbardziej zaskakujący jest punkt 4…

  • Odpowiedz

   Kornelia Mulak

   16 października, 2019

   To też mnie najbardziej zaskoczyło! Podobnie jak fakt, że rodzą się tak mikroskopijnie małe. 🙂

 2. Odpowiedz

  Małgorzata

  16 października, 2019

  Byłam w tym rezerwacie i widziałam pandy, czytałam o nich,ale ten ciekawy i rzeczowy artykuł uzupełnił moją wiedzę. Rezerwat pand absolutnie powinien znaleźć się na trasie podróży po Chinach,w końcu pandy to dobro narodowe Chińczyków.A ile zabawy przy ich oglądaniu! (pand,nie Chińczyków).Zgadza się, lepsze niż kino.

  • Odpowiedz

   Kornelia Mulak

   24 października, 2019

   Bardzo dziękuję za miłe słowa! O tak, sama się nie spodziewałam, że obserwowanie pand to taka frajda. Planuję tam wrócić! 🙂

LEAVE A COMMENT

Kornelia Mulak

Blogerka i podróżniczka, z wykształcenia magister iberystyki. Do tej pory odwiedziła 40 państw. Kontakt pod adresem: kornelia@eventfuljourney.pl

Booking.com